mur

Kiedy mur jest murem oporowym?

Konstrukcja muru oporowego najczęściej spotykana jest na posesjach i działkach położonych na nieregularnym terenie. Wzgórza, pagórki, skarpy oraz spadki powodują konieczność zastosowania specjalnego zabezpieczenia przed osuwaniem się mas ziemnych, które mogą nie tylko zniszczyć istniejące budynki oraz przydomową infrastrukturę, ale i zagrażać zdrowiu lub życiu domowników. Budowa domu na takiej działce wymaga bezwzględnie zastosowania zapór, które zapobiegną osuwaniu się nasypów ziemnych wraz z luźnym materiałem jak piasek czy kamienie. Z niniejszego artykułu dowiesz się, czym dokładnie jest mur oporowy w świetle prawa budowlanego, w jakich miejscach znajduje zastosowanie, oraz jakich formalności należy dopełnić przed jego postawieniem.

Mur oporowy betonowy a przepisy budowlane

Mur oporowy może pełnić funkcję ogrodzenia. Jednak przyjmuje się, że ogrodzenie oddziela dwie części terenu celem zaznaczenia granicy działki, a podstawową funkcją muru oporowego jest zabezpieczenie przed masami ziemi znajdującymi się wyżej. Budowa ogrodzenia powyżej 2,2 m (od poziomu gruntu) nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Inaczej jest w przypadku muru na skarpie. Jeśli spadek jest łagodny, a do zabezpieczenia mas ziemnych wystarczy mur o wysokości 1,2 m, możemy wykonać go samodzielnie. W przypadku zwiększonego zagrożenia osuwaniem się terenu konieczne będzie wykonanie projektu budowlanego przez osobę posiadającą stosowne kwalifikacje i uprawnienia, a następnie uzyskanie akceptacji odpowiedniego organu – starosty powiatu w drodze decyzji. Do sporządzenia projektu konieczne będą m.in. wyliczenia:

  • naporu gruntu,
  • grubości ścian,
  • głębokości fundamentów.

Mury oporowe betonowe na granicy działki

Bez względu na to, czy mur oporowy znajduje się na granicy działki, czy tuż przed nią, jeśli jego podstawową funkcją będzie zabezpieczenie przed osuwaniem mas ziemi, to interpretacja przepisów prawa jest jednoznaczna. Mur oporowy na granicy działki, jak i poza nią, może służyć między innymi do:

  • umacniania brzegów wgłębnika ogrodowego czy loggii;
  • zabezpieczenia fundamentów;
  • utworzenia podjazdu do nieruchomości lub garażu usytuowanego poniżej poziomu terenu;
  • skracania stoków i tworzenia estetycznych tarasów z różnorodną roślinnością na pochyłym terenie.

Mury oporowe betonowe to coraz częściej jeden z ulubionych elementów kreowania funkcjonalnej przestrzeni przez architektów ogrodowych i architektów krajobrazu. Może on wyglądać niezwykle estetycznie dzięki zastosowaniu odpowiedniej kolorystyki czy faktury. Stanowi doskonałe wsparcie dla pnączy o długiej, wiotkiej łodydze jak bluszcz czy winogrono. Na https://www.rekers.pl/ znajdziesz mnóstwo nowoczesnych wzorów ścian oporowych i nie tylko, dzięki czemu wykreujesz unikatową i bezpieczną przestrzeń w swoim ogrodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *